Şiddetsiz Blog

Antrenörler Antrenmanı 2017

Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Derneği, şiddetsizlik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalarda şiddetsiz yöntemleri kullanmaya ve yaygınlaştırmaya çalışır. Bu hedef doğrultusunda “Şiddetsizlik Antrenörleri Ağı” nı oluşturmaktadır....

Şiddetsiz Eylem Atölyesi VI

“Şiddetsiz İletişim”
Tarih: 21 Mayıs 2016, Pazar
Saat: 15:00 – 18:30
Yer: kargART Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul

Şiddetsiz Eylem Atölyesi V

“Dijital Medya Aktivizmi”

Tarih: 23 Nisan 2016, Pazar
Saat: 15:00 – 18:30
Yer: kargART Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul

Peki Şimdi Nereye? – Şiddetsiz Film Gösterimleri 4

Tarih: 31 Mart 2017 (Cuma) Saat: 19:00 Yer: Şiddetsizlik Merkezi – Kuloğlu Mah. Güllabici Sk. No:16/2 Cihangir (0212 2441269) Film Hakkında: Bu ayki "Şiddetsiz Film Gösterimlerinin" dördüncünde "Peki Şimdi Nereye?" filmini izliyoruz. Dünya çapında büyük beğeni...

Şiddetsiz Eylem Atölyesi III

Tarih: 19 Şubat 2016, Pazar

Saat: 15:00 – 18:30

Yer: kargART Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul

Şiddetsiz Eylem Atölyesi’nin üçüncü buluşmasında, Yaratıcı Direniş’i konuşacağız.

Şiddetsiz Eylem Atölyesi II

Tarih: 22 Ocak 2016, Pazar

Saat: 15:00 – 18:30

Yer: kargART Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul
Bu buluşmamızda “OHAL’de hak bilinci ve korkuyla baş etmek” üzerine konuşacağız, fikirlerimizi paylaşacağız. Eylemliliğin önündeki en büyük engellerden biri olan korkularımızı nasıl denetim altına alabiliriz, haklarımız nelerdir ve haklarımızı bilmek bize neler kazandırır?

“Selma” – Şiddetsiz Film Gösterimleri 2

Tarih: 27 Ocak 2017 (Cuma)

Saat: 19:00

Bu filmde, şiddetsiz kampanyanın nasıl örgütlenebildiği, bir şiddetsiz kampanya sırasında ayrımcılığa uğrayan halkla nasıl ilişki kurulduğu, strateji ve planlama, şiddetsiz eylem örgütleme ve eylem sırasında şiddetsiz disiplini koruma, değişimi kalıcı kılmak için yasa yapıcılara baskı kurma, şiddetsiz eylemde sembolik yerlerin önemi bu tarihi örnekte net biçimde izlenebiliyor.

Şiddet İçermeyen Bir Eylem: John Rawls’da Sivil İtaatsizlik

Demokratik bir yapı içerisinde ortaya çıkabilecek olan sivil itaatsizlik eyleminin en temel göstergesi şiddet içermemesidir. Fiziksel şiddetin hiçbir biçiminin bu eylem anlayışı içerisinde yeri yoktur. John Rawls’ın bakış açısından onu vicdani bir eylem kılan özellik ise, ciddi haksızlıklar durumunda ortaya çıkması ve şiddete dayanmamasıdır.

Üçüncü Taraf Müdahale Yöntemleri

Sosyal krizler insanlık deneyiminin her zaman varolan bir parçası olduğu için aracılığa, sosyal işleyişin her alanında ve geçmişte ve bugün bütün toplumlarda rastlanılması pek şaşırtıcı değildir. Christopher Moore’un kapsamlı ama titiz aracılığın tarihi çalışmasına göre (1996) bu şekilde üçüncü taraf müdahalesi dünyanın her bölgesinde neredeyse bütün kültürlerde ve kayıtlara geçen tarihin her aşamasında kullanıldı.

Flört Şiddeti

Flört şiddetinin varlığında toplumsal cinsiyet rollerinin payı vardır. Flört şiddeti bir ilişkide çift taraflı olarak görülebilir ancak erkek egemen sistemde flört şiddeti, eril bir bakış açısından ve güçlü- güçsüz ilişkisi üzerinden sistemli bir biçimde, kadına yönelik şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Şiddetsiz Film” Gösterimleri

Politik sinemanın vazgeçilmez ismi Costa-Gavras’ın da dediği gibi “Direniş sadece işgallere, aşırı güçlerin vahşetlerine karşı direniş değildir. Direniş, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.”

Gündelik direnişi hayata geçirmek için her ay yapacağımız “ŞİDDETSİZ SİNEMA GÖSTERİMLERİ”NE bekleriz.

Share This