Kütüphane

Şiddetsizlik Nedir? – Bir Girizgah

Şiddetsizlik Nedir? Bir Girizgah   İnsanlar bir haftalığına şiddetsizliği deniyorlar, ve 'işe yaramadığında' yüzyıllardır işe yaramamış olan şiddete geri dönüyorlar. Giriş Şiddetsizliğin Gerekçeleri Şiddetsizlik Türleri Şiddetsiz Eylem Nedir? Şiddetsiz Eylem -...

Şiddet İçermeyen Bir Eylem: John Rawls’da Sivil İtaatsizlik

Demokratik bir yapı içerisinde ortaya çıkabilecek olan sivil itaatsizlik eyleminin en temel göstergesi şiddet içermemesidir. Fiziksel şiddetin hiçbir biçiminin bu eylem anlayışı içerisinde yeri yoktur. John Rawls’ın bakış açısından onu vicdani bir eylem kılan özellik ise, ciddi haksızlıklar durumunda ortaya çıkması ve şiddete dayanmamasıdır.

Üçüncü Taraf Müdahale Yöntemleri

Sosyal krizler insanlık deneyiminin her zaman varolan bir parçası olduğu için aracılığa, sosyal işleyişin her alanında ve geçmişte ve bugün bütün toplumlarda rastlanılması pek şaşırtıcı değildir. Christopher Moore’un kapsamlı ama titiz aracılığın tarihi çalışmasına göre (1996) bu şekilde üçüncü taraf müdahalesi dünyanın her bölgesinde neredeyse bütün kültürlerde ve kayıtlara geçen tarihin her aşamasında kullanıldı.

Flört Şiddeti

Flört şiddetinin varlığında toplumsal cinsiyet rollerinin payı vardır. Flört şiddeti bir ilişkide çift taraflı olarak görülebilir ancak erkek egemen sistemde flört şiddeti, eril bir bakış açısından ve güçlü- güçsüz ilişkisi üzerinden sistemli bir biçimde, kadına yönelik şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şiddetsiz Eylemi Seçme

Howard Clark pasifistlerin neden örgütlü şiddete şiddetsiz alternatifler geliştirmesi gerektiğini anlatıyor. Şiddetsizlik kestirme bir çözüm vadetmez, hareket halinde olan temel değişim süreçlerini başlatabilir.

Gerçekçi Ol, İmkansızı İste

toplumsal mobilizasyon ölçeği, genişlemede zorlanmaya başladığı zaman birçoğumuzun genel eğilimi saldırganlık konusunda güçlenmek gerektiği yanılmasıdır. Bu yüzden insanlar eylemi tırmandırarak, örneğin aksatma veya basında yer alma konusunda benzer sonuçları almayı umarlar. Fakat bu tarz saldırganlığın da bir bedeli vardır.

LGBT EŞİTLİK MÜCADELESİNDEN DERSLER

Tüm başarılı hareketler kazanım elde etmek ve moralleri yüksek tutacak ilerleme için stratejik ödünler vermiştir. Bunu yaparken kısa süreli ödünlerinin ileride daha büyük meselelerin irdelenmesine alan açacağını beklemişlerdir. LGBT hareketi de bir istisna değildir…

Queer İlişkilerde Duygusal Şiddet

Güzellikler yerinde kalsın ama konuşulması gereken bir şeyler de var gibi… Aşktan öfkeye her türlü hissin yoğun yaşandığı yakın ilişkiler zaman zaman büyük bir yansıtma alanına dönüşebiliyor. İçinde bulunduğumuz duygu halleri sevdiklerimizin üzerinde baskı yaratan, onları üzen bir şekilde tezahür edebiliyor. Kimi zaman ise bu hallerin yansıtıldığı kişi oluyoruz.

Toplumsal Hareketler Repertuarı Merkezinde Kayma

Toplumsal hareketleri inceleme çabasını bu iletişim temelli üzerinden ilerletmek için kullanacağımız araç “Toplumsal hareketler repertuarı”dır. Özünde repertuar kavramı, toplumsal hareketlerin değişim taleplerinin sisteme ve kitleye iletim araçları toplamını karşılamaktadır.

Gündelik Direnişin Boyutları: Analitik Bir Çerçeve

James Scott’un ‘gündelik direniş’ kavramını 1985’te tanıtmasından bu yana araştırmalar kısmen birbiriyle örtüşen alanlarda gelişti. Mevcut çalışmalar ‘gündelik direniş’in çok farklı tanımlamalarını, yöntem bilimlerini ve anlayışını kullanır ve bu da alanın sistematik gelişimini güçleştirir.

Sivil Direniş Neden İşe Yarar: Şiddetsiz Çatışkının Stratejik Mantığı

Bu çalışma, 1900’den 2006’ya kadarki başlıca şiddet içeren ve içermeyen kampanyalar üzerine [farklı kaynaklardan] toplanmış [istatistiki] verileri kullanarak ve devlet ve devlet dışı aktörler arasındaki çatışkılarda kullanılan şiddetli ve şiddetsiz kampanyaların stratejik açıdan etkinliğini sistemli şekilde inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor

Şiddetsiz Eylem: Bazı İkilemler

İçinde bulunduğumuz yüzyılın sonundan -ki tarihin en kanlısı olarak tanımlanıyor- şiddetsiz eylemin geleceğine bakmak haklı bir karamsarlık doğurabilir. Öte yandan, insan evriminin tüm kanlı evreleri baskıya karşı yürütülen mücadelede şiddetsiz eylemi meşrulaştıran ve arzu edilen değişimi getiren büyük şiddetsiz eylem başarılarına tanık oldu.

Şiddetsiz Merkezi’ne bağış yapabilirsiniz.

Çünkü bağışlarınız şiddetsizlik üzerine daha çok çalışmamızın en önemli desteği…

Share This