Çok sayıda sivil toplum örgütüyle Pınar Selek Kolektifi’nin ortaklaşa düzenlediği “Şiddetsiz direniş ve uluslararası dayanışma” toplantısı, 15 Ekim Cumartesi günü Lyon Belediye Başkanlığı binasında, Pınar Selek’in yönetiminde gerçekleşti.

İran, Suriye, Tunus, Fransa ve Türkiye’den şiddet karşıtlarının buluştuğu toplantıyı Duvar’a değerlendiren Selek ‘şiddetsiz direniş’i ve toplantıyı şu sözlerle özetledi: “Şiddetle yaratılmış güzel bir dünya yok! Yol, amacı da belirliyor. Şiddetle başka bir dünya yaratmak mümkün değil. Şiddetin birbirinden farklı binlerce yüzü var. Şiddete direnenlerin de birbirinden farklı, birbirinden yaratıcı binlerce yöntemi var. Bütün bunları konuştuk ve harika deneyimler paylaşıldı. En çok alkışı da Türkiye’den Skype bağlantısıyla bizimle buluşan vicdani retçi Yavuz Atan aldı.”

‘PINAR, DEVLETİN ŞİDDETİNE DİRENDİ’

Duvar’a konuşan Yavuz Atan ise ‘şiddetsiz direniş’i anlatırken Pınar Selek’in 18 yıldır süren davasına dikkat çekti: “Savaş, en büyük ve en tehlikeli erkeklik gösterisidir. Şiddetin örgütlenmesiyle özgürlüğe değil ancak iktidara ve onun en üst noktası olan devlete ulaşılabilir. Devlet, şiddet ve zor üzerine örgütlenmiş olduğu için karşısındaki insanları da bu araçları kullanmaya zorlar. Bizi hep kendi sahasına çekmek ister çünkü kendisi bu alanda örgütlüdür. Pınar’a da şunu dedi devlet, ‘Sen bir beyaz Türk olarak savaşla, Kürtler’le ilgilendiğin için hayatı sana zindan edeceğim!’..18 yıldır bitmeyen bir dava, gördüğü işkenceler, baskılar… Pınar bütün bunların karşısında antimilitarist, savaş karşıtı, feminist mücadelesiyle dimdik durdu. Devletin onu kendi sahasına çekme çabasına rağmen şiddetsiz direniş araçlarını kullanmaktan vazgeçmedi. Şiddetsiz direnişin anlamı budur. Güç ilişkisini tersine çevirir. Gücünü haklılığından alır.”

Kaynak: Duvar Gazetesi

Share This