Tarih: 22 Ocak 2016, Pazar
Saat: 15:00 – 18:30
Yer: kargART Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul

 

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Merkezi ve Düşünce Suç(!?)una Karşı Girişim’in birlikte düzenlediği atölyede, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı, kendimizi savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz.

Bu buluşmamızda “OHAL’de hak bilinci ve korkuyla baş etmek” üzerine konuşacağız, fikirlerimizi paylaşacağız. Eylemliliğin önündeki en büyük engellerden biri olan korkularımızı nasıl denetim altına alabiliriz, haklarımız nelerdir ve haklarımızı bilmek bize neler kazandırır? Travma, toplumsal çatışma ve hukuksuzluğun bizde yarattığı ve gündelik hayatımızı etkisi altına alan endişelerimizi nasıl hafifletiriz? Bu ayki konuşmacılarımız Av.Baran Kaya ve psikolojik danışman Mevhibe Yalçın bu sorular üzerine düşünmemize yardımcı olacak.

            Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin! 

 

KONUŞMACILAR:

Av. Baran Kaya

1990’da Diyarbakır’da doğdu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Kaya, aynı üniversitede Kamu Hukuku Bölümü’nde Yüksek Lisans yapıyor. Kaya, Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim’de ifade özgürlüğü davalarına müdafi olarak katılıyor ve duruşmaların takibini yürütüyor.

 

Mevhibe Yalçın

Mevhibe Yalçın, 1982’de Konya’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamladıktan sonra lise düzeyi eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak çalıştı. Psikolojik danışmanlık rolüne ek IB diploma programının sosyal etkinlikler koordinatörlüğünü üstlendi. Yakın dönemde, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşlerinde anlatıcı olarak yer aldı. Yaklaşık dört yıl, İstanbul Psikodrama Enstitüsü tarafından verilen psikodrama grup terapileri eğitimine katıldı. Şu anda İFTİ Psikoterapi’de aile ve çift terapileri eğitimine ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku lisansüstü programına devam etmektedir. Kültürel incelemeler, toplumsal cinsiyet, göç, gençlik çalışmaları, insan hakları, coğrafya, edebiyat ve mizah ilgilendiği alanlar arasındadır.

Share This